Gdy przydarza się wypadek, stłuczka, kolizja drogowa za granica, często dochodzi nie tylko do odniesienia obrażeń, ale zniszczeniu przede wszystkim ulega pojazd i wywołuje to straty materialne dla poszkodowanego. Wówczas ktoś musi za to zapłacić, szczególnie jeśli do wypadku nie doszło z winy poszkodowanego. Warto domagać się stosownego odszkodowania powypadkowego za kolizje, stłuczkę czy wypadek komunikacyjny. IV dyrektywa Unii Europejskiej pozwala poszkodowanemu wybrać ubezpieczyciela, od którego można rościć sobie odszkodowanie powypadkowe np. w Niemczech. Może to być firma działającego w kraju zamieszkania poszkodowanego Polaka lub też firma działająca w kraju, w którym kolizja lub wypadek miały miejsce. Warto jednak wybrać ubezpieczyciela niemieckiego, bowiem roszczenia odszkodowawcze wypłacane w innym kraju są wyższe, a formalności prostsze. Często i czas oczekiwania na odszkodowanie znacznie krótszy.

O jakie odszkodowania może wnioskować poszkodowany? – w Berlinie i okolicach

Odszkodowanie za mienie utracone w wyniku wypadku/kolizji/stłuczki przysługuje, jeżeli poszkodowany przewoził samochodem mienie osobiste (bagaż i mienie to uległo zniszczeniu lub utraceniu). Mimo, ze ubezpieczyciele nie żądają z reguły dokładnego udokumentowania poniesionych szkód, jeśli wysokość tych szkód jest realna – jednak mimo to warto sfotografować uszkodzone mienie i sporządzić na miejscu listę zniszczonych przedmiotów. W tym przypadku dochodzone odszkodowanie powypadkowe wypłacane jest według wartości mienia z chwili wypadku, np. kwota odszkodowania za niedawno zakupione buty będzie wyższe niż za buty zakupione dwa lata przed wypadkiem.

Możliwe jest także po kolizji w w Berlinie i okolicach dochodzenie odszkodowania przysługującego poszkodowanemu, jeżeli ze względu na niemożność korzystania z własnego samochodu wypożyczył samochód zastępczy i poniósł w związku z tym koszty. Takie odszkodowanie przysługuje na czas naprawy samochodu lub w przypadku, w którym samochód nie nadaje się do naprawy, na czas niezbędny na poszukiwanie i zakup nowego samochodu (z reguły na 7 do 14 dni).

Poszkodowany wnosić może również o odszkodowanie powypadkowe za niekorzystanie z samochodu, jeśli dokonał naprawy we własnym zakresie, ale nie wypożyczył samochodu zastępczego. Taki rodzaj odszkodowania przysługuje zasadniczo na czas naprawy, a w określonych przypadkach przysługuje także za okres konieczny na znalezienie odpowiedniego warsztatu. Wysokość roszczonych odszkodowań ustalana jest na podstawie uśrednionych stawek za wypożyczenie samochodu takiej samej klasy, jak samochód, który uległ wypadkowi minus określona stawka wynikająca z wieku samochodu.

ZAPYTAJ EKSPERTA