Jak wyglądają przepisy w zakresie ubezpieczenia i likwidacji szkód w Niemczech?
W przypadku, jeśli do wypadku dochodzi na terenie Niemiec, likwidacja szkód powypadkowych odbywa się w świetle przepisów, które obowiązują w tym państwie. Sytuacja ta jest bardzo niekomfortowa dla obcokrajowca, który nie dość, że zostaje bez środka komunikacji, w obcym kraju, często bez znajomości języka, to jeszcze nie wie do końca na co może liczyć. Warto więc przed wyjazdem do Niemiec, czy do każdego innego kraju, poczytać o obowiązujących tam przepisach.
Od czego uzależniona jest wypłata odszkodowania w Niemczech?
Poszkodowany w wypadku samochodowym na terenie Niemiec, aby dostać odszkodowanie musi poczekać od kilku do kilkudziesięciu dni. Wypłata jest uzależniona od tego czy szkoda została zgłoszona bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy w Niemczech, czy też poprzez ubezpieczyciela z Polski, a także od tego kto reprezentuje interesy prawne poszkodowanego. Odszkodowanie dostaje się w zależności od tego, czy jest współwina innego kierowcy, czy sprawca przyznał się do winy, czy na miejscu była niemiecka policja i czy odpowiedzialność sprawcy jest potwierdzona, ewidentna i udokumentowana.
Po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów, do których musi być dołączona precyzyjna opinia techniczna rzeczoznawcy samochodowego, poszkodowanemu pozostaje tylko czekać.
Jak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?
Rzeczoznawca samochodowy, już na drugi dzień po otrzymaniu zgłoszenia, udaje się na miejsce i dokonuje dokładnych oględzin uszkodzonego pojazdu. Następnie ocenia i wycenia szkody i wydaje pisemną opinię zarówno klientowi, jak i ubezpieczycielowi i sprawcy.
Jak długo czeka się na odszkodowanie w Niemczech?
Po dostarczeniu fachowej opinii rzeczoznawcy osoba poszkodowana może już po kilku dniach otrzymać pierwszą transzę wypłaty za zniszczone auto. Po kilku dniach wypłacona zostaje również rekompensata za wydatki i inne szkody.
Do przeprowadzenia całego postępowania warto wziąć sobie niemieckiego adwokata, który przyspieszy cały proces i dopilnuje wypłaty całej kwoty.
Jak wygląda kolizja przy posiadaniu OC w Niemczech?
W Niemczech, w przypadku OC, poszkodowany ma prawo wynająć zarówno rzeczoznawcę jak i prawnika. Zajmą się oni opisaniem szkody ubezpieczeniowej i złożą wniosek o odszkodowanie. Sam proces przygotowania wniosku jest o wiele korzystniejszy dla poszkodowanego. Dzieje się tak dlatego, że rzeczoznawca i prawnik ujmują fachowo wszystkie elementy odszkodowania, które mu przysługuje. Dodatkowym plusem OC jest to, ze wynagrodzenie rzeczoznawcy i prawnika, którzy działają na rzecz poszkodowanego, wypłacane jest już z odszkodowania przez ubezpieczyciela sprawcy. Podobnie rzecz się ma jeżeli sprawca i poszkodowany nie są w stanie się porozumieć i sprawa trafia do sądu i dzięki szybkim działaniom jest rozstrzygnięta już po kilku tygodniach.
Jakie są główne zasady odszkodowania z OC w Niemczech?
Systemy ubezpieczeń kształtowały się w państwach członkowskich Unii Europejskiej od dziesiątków lat, oddzielnie w każdym z nich. Nowoczesne ubezpieczenia w większości opierają się na prawie cywilnym.
W Unii Europejskiej zdecydowano się na unifikację systemów prawa i zasad ubezpieczeń, zachowując przy tym prawo do odrębnej tradycji. Wynikiem tego jest to, że wszelkie kwestie związane z likwidacja szkód są realizowane według prawa narodowego, ale w poszczególnych państwach mogą się bardzo różnić.
Ubezpieczenie AC w Niemczech i korzyści z niego płynące
Ubezpieczenie AC i wszelkie zasady z nim związane wynikają z konkretnych zapisów w umowie zawartej z firmą ubezpieczająca. Polisa taka ma dość ubogą ofertę, nie obejmuje wynagrodzenia dla rzeczoznawcy i prawnika, dlatego większość osób dokupuje jeszcze polisę ochrony prawnej. Jest to bardzo korzystne zwłaszcza w przypadku, kiedy dochodzi do sporu na tle AC. Można wtedy włączyć do sprawy prawnika niemieckiego i rzeczoznawcę, bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów i nikt nie może tego zakwestionować.
Ubezpieczenie OC w Niemczech i jego zalety
W przypadku ubezpieczenia OC to nie firma wyznacza kwotę odszkodowania poszkodowanemu. To on sam, po fachowej ocenie i opisaniu szkody przez rzeczoznawcę, kieruje do ubezpieczyciela wniosek o odszkodowanie i podaje kwotę, jakiej oczekuje. Może to zrobić sam poszkodowany, albo wynająć prawnika, który zadba o odpowiednią formę wniosku i o to, aby zostało ono wypłacone w całości.
W przypadku ubezpieczenia OC wynagrodzenie rzeczoznawcy i prawnika są bardzo ważną częścią odszkodowania, które wypłaca ubezpieczyciel sprawcy. Ubezpieczenie OC pokrywa również koszty postępowania sądowego w Niemczech, jeśli strony nie są w stanie same się porozumieć.
Jakie są główne zasady odszkodowania OC?
Odszkodowanie jest kosztorysowe, co oznacza, że ubezpieczalnie w Niemczech nie mogą narzucać żadnych stawek. Wysokość stawki wynika z kwoty jaka jest wypłacana za roboczogodzinę w danym regionie. Firmy ubezpieczeniowe muszą je uznać za obowiązujące. Dla osób prywatnych istnieje możliwość wypłacenia odszkodowania bez VAT. dopłaca się go dopiero po przedstawieniu kosztorysu naprawy.
Odszkodowanie jest wypłacane za faktyczną naprawę według rachunku, przy czym osoba poszkodowana może sobie sama, według własnego uznania, wybrać warsztat samochodowy. Jest jeden warunek, stawki obowiązujące są takie jakie stosuje się na wolnym rynku.
Osoba poszkodowana ma prawo zastosować do naprawy części nowe i oryginalne. Ich cena jednak nie może naruszać zasad ekonomicznej opłacalności. Nie ma tu czegoś takiego jak amortyzacja w częściach, która wynika tylko z wieku auta.
Ubezpieczenie OC zwraca także koszty za wynajem auta zastępczego, może także zrekompensować brak możliwości swojego auta. Warto zwrócić uwagę, że nie muszą to być tylko auta wykorzystywane w celach zarobkowych, również samochody prywatne. Dzięki OC zwracane są koszty noclegów, holowania, ryczałtów za telefony i korespondencję, za wyrejestrowanie auta, a nawet za benzynę, która była w baku uszkodzonego auta.
Całkowity zwrot kosztów, który zapewnia polisa OC to aż sto trzydzieści procent wartości całego auta.
Jak długo czeka się na odszkodowanie w Niemczech i jak wyglądają procedury?
Zarówno czas, jak i wypłata odszkodowania uzależnione są od paru czynników. Po pierwsze musi być udokumentowana, ewidentna i potwierdzona odpowiedzialność sprawcy. Po drugie na miejscu wypadku powinna być niemiecka policja. Pod uwagę bierze się też, czy sam sprawca przyznał się do winy i czy jest współwina innego kierowcy. Na to jak długo czeka się na odszkodowanie w Niemczech, wpływa też fakt, czy szkodę zgłoszono bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, czy za pośrednictwem polskiego ubezpieczyciela.
Do przeprowadzenia całej procedury związanej z uzyskaniem odszkodowania za wypadek, który wydarzył się w Niemczech, warto zatrudnić tamtejszego prawnika, który pomoże przejść przez cały proces, sformułuje wniosek o odszkodowanie tak, aby był jak najkorzystniejszy dla poszkodowanego.
Osoba poszkodowana, do wniosku o odszkodowanie, powinna dołączyć również opinię rzeczoznawcy, fachową i techniczną. Rzeczoznawca już w kolejnym dniu od zgłoszenia od poszkodowanego, dokonuje szczegółowych i precyzyjnych oględzin uszkodzonego pojazdu. Następnie, już po kilku dniach, rzeczoznawca wydaje swoja opinię i już od tego momentu poszkodowany może czekać na pieniądze. Zazwyczaj dzieje się tak, że w pierwszej kolejności zwracane zostają koszty za szkody powstałe w pojeździe, a potem rekompensata za szkody i wydatki.
W Niemczech nie jest zalecane działanie na własną rękę, jeśli chodzi o zwrot kosztów za wypadek. Każde państwo ma swoje przepisy i zasady, w których obcokrajowcowi łatwo się pogubić. Dlatego warto zatrudnić profesjonalnego prawnika niemieckiego, który doskonale orientuje się we wszelkich niuansach związanych z zasadami wypłacania ubezpieczenia w swoim kraju. Tylko wtedy można mieć całkowitą pewność, że odzyska się to, co się należy.
Odszkodowanie to jest kosztorysowe i ustalane jest według oficjalnych, rynkowych stawek, także ubezpieczyciele nie mogą narzucać swoich. Zbierane są informacje o średnich stawkach roboczogodzin w konkretnym regionie i podają do wiadomości firmom ubezpieczeniowym. Osobom prywatnym ubezpieczenie kosztorysowe wypłacane jest w Niemczech bez VAT, który dopłaca się dopiero po przedstawieniu rachunków za naprawę.
Osoba poszkodowana może wybrać swój warsztat i zapłacić stawki w nim wymagane, a ubezpieczyciel ma niewielkie możliwości zakwestionowania kwoty, ani narzucania jakichś limitów.
Poszkodowany, który posiada OC w Niemczech, ma prawo wybrać do naprawy oryginalne części, które są nowe. Jest tylko jeden warunek, a mianowicie taki, że nie naruszy to ekonomicznej opłacalności naprawy.
Jeśli posiada się OC to zostaje zwrócony także koszt wynajmu auta zastępczego, albo zostaje wypłacona rekompensata za brak możliwości jeżdżenia swoim autem. Mogą to być samochody osobowe, a nie tylko te, które służą w celach zarobkowych.
Zwracane są także koszty takie jak noclegi, holowanie, ryczałty za rozmowy telefoniczne i korespondencję, zwrot kosztów związanych z rejestrowaniem i wyrejestrowaniem samochodu, oraz w przypadku szkody całkowitej, zwrot równowartości paliwa w baku.
Jakie korzyści wynikają z posiadania AC w Niemczech?
Ubezpieczenie AC i jego zasady wynikają bezpośrednio z konkretnych zapisów ubezpieczenia. Korzyści płynące z niego są znacznie mniejsze niż w przypadku OC. Różnica jest chociażby taka, że ubezpieczenie to nie pokrywa kosztów prawnika ani rzeczoznawcy. Często stosowana praktyką jest dokupowanie, równolegle z AC, polisy ochrony prawnej. Pozwala ona, nie narażając poszkodowanego na koszty, zaangażować fachową pomoc do ubiegania się o odszkodowanie. Ma wpływ także na to, jak długo czeka się na odszkodowanie w Niemczech.